ÖZNUR DIŞ CEPHE TEMİZLİĞİ Tel:0530 746 82 66
ESKİŞEHİR DIŞ CEPHE TEMİZLİĞİ
ESKİŞEHİR CAM TEMİZLİĞİ
ESKİŞEHİR MERDİVEN TEMİZLİĞİ
KOLTUK YIKAMA,EV,İNŞAAT,OFİS,OKUL TEMİZLİKLERİ


Vatan cad.No-70 ESKİŞEHİR
www.eskisehirdiscephetemizligi.com
Tel:0222-240 25 26 - Tel:0530 746 82 66

Türkiye’nin Milli e-Posta’sı AFAD ile Yola Çıktı

22.05.2019 
AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu yaptığı açıklamada: “Yerli ve açık kaynaklı bu e-Posta servisine geçen ilk kamu kurumu olmak ne mutlu ki AFAD olarak bize nasip oldu.” dedi.

Türkiye’nin datasının Türkiye’de kalması ve korunmasına yönelik önemli bir hamle daha gerçekleştiren Turkcell, Türkiye’nin yerli ve milli e-posta’sını hizmete sundu. Milli e-posta, kamu kurumları arasında ilk olarak Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nda (AFAD) hayata geçirildi. 7000 AFAD kullanıcısı, yerli e-posta’yı kullanmaya başladı.


Veri İletişiminde Güvenliği Ön Planda Tutuyoruz


Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, Türkiye’nin datasının Türkiye’de kalması ve koruması misyonunun önemli bir halkasını daha tamamladıklarını belirterek “Turkcell olarak, Türkiye’nin dijital ekosistemine katkı sunma hedefimiz doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz. Kamu kurumlarına uçtan uca bilgi teknolojileri hizmeti sağlarken, yerli e-posta hizmetimizle, dijital servisler, arama motoru ve veri merkezleri çatısı altında, Türkiye’nin datasına sahip çıkıyoruz. Yerli e-posta sayesinde güvenli bir yurtiçi iletişim ağı kurulmuş oluyor." şeklinde konuştu.

Yerli e-postanın ülkeye yararlarını anlatan Erkan, "En ileri teknolojiler ve açık sistemlerle geliştirilen e-posta hizmetini, kamu kurumlarında ilk olarak AFAD işbirliğiyle hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yerli e-posta’nın en büyük katkısı, verimizin Türkiye’de kalması, lisans maliyet yükünün düşürülmesi ve diğer kamu kurumlarına referans olacak anahtar bir proje olmasıdır.” dedi.


Afet Yönetiminde Teknolojik Dönüşüm Konsepti


AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ise Türkiye’nin 'Milli Teknoloji Hamlesi' kapsamında kendi imkânları ve insan kaynağıyla ürettiği teknoloji ile yazılımları her alanda arttırdığına dikkat çekerek “AFAD olarak çalışmalarımızı ‘Afet Yönetiminde Teknolojik Dönüşüm’ konsepti ile hayata geçirdiğimiz Afet Yönetimi ve Karar Destek Sistemi (AYDES) ve AFAD-RED Ön Hasar ve Kayıp Tahmin Sistemi gibi yerli yazılım ve modellerle sürdürüyoruz. AFAD’ın ve ülkemizin mühendisleriyle kurduğumuz dünyada ilk olan AFAD Afet Lojistik Modeli’nin yanında risk analizi ve değerlendirmesi yapan Afet Risk Azaltma Sistemi’nin (ARAS) ilk modülünü de tamamladık." cümlelerini kaydetti.
 
AFAD'ın tüm bilişim ihtiyaçlarında açık kaynaklı ürünlere geçişine dikkat çeken Dr. Güllüoğlu, "Veri güvenliği ve verinin sürdürülebilir akışı kamuda ve özellikle afet yönetiminde ayrı önem taşıyor. Bu nedenle 81 ilimizde TÜBİTAK’la birlikte geliştirdiğimiz Kesintisiz ve Güvenli Haberleşme Sistemi’ni (KGHS) büyük ölçüde hayata geçirirken AFAD veri tabanını da açık kaynak ürünlere geçirdik. Hatta AFAD’daki tüm yöneticilerin anlık mesajlaşması için yaklaşık bir yıl önce yerli uygulamamız bip’i kullanmaya başladık. Son olarak yerli kaynaklarla geliştirilen e-Posta servisini Turkcell ile birlikte devreye aldık. Yerli ve açık kaynaklı bu e-Posta servisine geçen ilk kamu kurumu olmak ne mutlu ki AFAD olarak bize nasip oldu.” ifadelerini kullandı.
Gönderen: haber
1616 defa okundu 
 


Bilim-Teknoloji
Veri Merkezlerinde Güvenlik Teknolojileri
’Türkiye’nin verisini koruyarak ulusal güvenliğimizi sağlıyoruz’
Okul tatilini siber güvenlikli hale dönüştürmenin 10 yolu!
EBEVEYNLER ÇOCUKLARINDAN DAHA ÇOK İNTERNETTE VAKİT HARCIYOR
Türk Telekom’da Siber Güvenlik Zirvesi